piątek, 27 grudnia 2013

Kurczak faszerowany kaszą gryczaną

Kolejny przepis na nadziewanego kurczaka, tym razem z kaszą gryczaną. Danie dla 6 - 8 osób.

Składniki:
1 duży kurczak ( mój miał ponad 2 kg )
2 szklanki kaszy gryczanej
4 garście suszonych grzybów
3 - 4 cebule
przyprawa do kurczaka pikantna
sól, pieprz, olej do smażenia

Sposób wykonania:
Kurczaka dokładnie umyłam, osuszyłam, wytrybowałam ( wyciągnęłam z niego kości, można tego nie robić) . Posypałam ostrą przyprawą do drobiu i pozostawiłam na noc w lodówce.
Suszone grzybki namoczyłam wcześniej ( około 1 h ), ugotowałam w osolonej wodzie, odcedziłam zachowując wodę od gotowania grzybków. 
Kaszę gryczaną ugotowałam w 4 szklankach wody. Wykorzystałam wodę od gotowania grzybków, a gdy mi jej zabrakło uzupełniłam zwykłą wodą. 
Cebulkę pokroiłam w drobna kostkę , podsmażyłam na patelni z dodatkiem oliwy, grzybki rozdrobniłam. Całość dodałam do uprażonej kaszy, doprawiłam do smaku solą, pieprzem i wegetą.
Gdy farsz przestygł nadziałam nim kurczaka, otwór spięłam wykałaczkami, dodatkowo wzmacniając spięcie nitką ( krzyżując na przemian tak jak się sznuruje długie buty ). Piekłam w piekarniku w temperaturze 200 stopni przez 2 godziny. 
Resztę farszu który mi pozostał podawałam w osobnym naczyniu  podgrzany na tłuszczu od pieczenia kurczaka.

środa, 18 grudnia 2013

śledzie z suszonymi grzybami



Składniki:
6 - 8 sztuk matiasów
2 garści suszonych podgrzybków
3 cebule
sól, pieprz, olej



Sposób wykonania:
Suszone grzyby moczyłam przez całą noc, odcedziłam. Matiasy moczyłam przez 3-4 godziny. Cebulkę obrałam, pokroiłam w piórka, zeszkliłam na oleju, ściągnęłam z patelni.Grzybki pokroiłam w paseczki, podsmażyłam na oleju. Dodałam co cebulki, wymieszałam, pozostawiłam do wystygnięcia. Śledzie pokroiłam w kawałki. Do słoja naprzemiennie, warstwami wkładałam śledzie przesypując cebulką wymieszana z grzybkami. Każdą warstwę oprószałam pieprzem. Całość zalałam olejem. Odstawiłam do lodówki na całą dobę.

niedziela, 15 grudnia 2013

ciasto truskawkowe




Składniki:

Biszkopt:
6 jaj
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 cukier waniliowy

Masa budyniowa:
1/2 litra mleka
25 dag masła
2 budynie śmietankowe
5 łyżek cukru pudru

Polewa truskawkowa:
1 kg truskawek ( świeże lub mrożone )
3 galaretki truskawkowe



Sposób wykonania:

Biszkopt:
Białka ubić z cukrem, stopniowo dodawać żółtka ciągle ubijając. Mąkę wymieszać z  proszkiem do pieczenia. Stopniowo dodać do masy ciągle mieszając. Piec w temperaturze 180 stopni przez ok. 30 minut. ( blaszka prostokątna o wymiarach 24x35 )

Masa budyniowa:
W 1/2 szklanki mleka roztrzepać budynie. Resztę mleka zagotować, wlać roztrzepany budyń i ugotować. Masło utrzeć z cukrem pudrem dodając przestudzony budyń.

Masa truskawkowa:
Truskawki zmiksować, jeżeli są to truskawki mrożone przed zmiksowaniem odmrozić. Truskawki podgrzać, dodać 3 galaretki, podgrzewać ciągle mieszając, aż galaretki się rozpuszczą.

Wystudzony biszkopt przekroić na pół. Na jedną część wyłożyć masę budyniową, przykryć drugą połową biszkoptu. Wierz polać tężejącymi truskawkami. Włożyć do lodówki.

wtorek, 10 grudnia 2013

Pierogi z kaszą gryczaną i grzybami





Składniki:
farsz:
2 szklanki kaszy gryczanej
2 czubate garści suszonych podgrzybków
3-4 średnie cebule
sól, pieprz
olej do smażenia
1 jajko

Ciasto:
0,5 kg mąki
1 jajko
ciepła woda


 Sposób wykonania:
Farsz:
Grzyby ugotowałam, odcedziłam zachowując wodę, wystudziłam a następnie rozdrobniłam.
Cebulkę obrałam, pokroiłam w kosteczkę podsmażyłam na oleju.
Kaszę ugotowałam w wodzie po gotowaniu grzybków, a jej brak uzupełniłam zwykłą wodą. ( na 2 szklanki kaszy 4 szklanki wody ). Wszystkie składniki przesypałam do miski, doprawiłam solą i pieprzem. Na koniec wbiłam jajko by farsz nie był taki sypki.

Ciasto:
Do miski wsypałam mąkę, wbiłam jajko, dodałam szczyptę soli,olej, ciepłą wodę i wszystko dokładnie wymieszałam. Gdy ciasto będzie już gładkie i elastyczne przykryłam je ściereczką żeby się nie zeschło.
Wykonanie pierogów: 
Ciasto rozwałkowałam, podsypując mąką na grubość ok. 2 mm. Wycięłam z ciasta krążki, układałam na nich farsz a następnie sklejałam. Do gotującej, osolonej wody wkładałam pierogi. Gotowałam ok. 2 - 3 min od wypłynięcia. ( miękkość ciasta sprawdzałam palcem )

Podałam z sosem grzybowym.

poniedziałek, 2 grudnia 2013

Chatka Baby Jagi


Składniki

0,6 kg twarogu
1 cukier waniliowy
1 szklanka cukru
kostka masła
2 żółtka
4 paczki herbatników petit beurre
3 łyżeczki kakao
aromat pomarańczowy
polewa czekoladowa


  • Sposób przygotowania

    Twaróg zmielić przez maszynkę,
    Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę dodać żółtka, ucierać , powoli dodawać ser.
    Masę podzielić na 2 części.
    Do jednej części masy dodać 3 łyżeczki kakao i dokładnie wymieszać.

    Na folię aluminiową wyłożyć herbatniki ( 3 rzędy po 4 sztuki, maja powstać dwa domki), rozprowadzić na nich jasną masę, przykryć herbatnikami, rozprowadzić ciemną masę.

    Złożyć w trójkąt (wzdłuż dłuższych krawędzi ) owiniętą w folię chatkę włożyć na kilka godzin do lodówki. Gdy stwardnieje rozwinąć z folii i polać polewą czekoladową. Dekorować np kolorową posypka.

sobota, 30 listopada 2013

Kotlet de volaille

przepis na 4 - 5 porcji w zależności od wielkości piersi.


Składniki:
1 podwójna pierś drobiowa
pęczek pietruszki
1/3 kostki masła
sól, pieprz
do panierowania:
mąka
2 jajka
bułka tarta
olej do smażenia

sposób wykonania :
Pierś kurczaka umyć pokroić na części , rozbić posypać solą i pieprzem. Natkę pietruszki rozdrobnić, posypać po mięsie. Na każdy środek kotleta położyć kosteczkę masełka. Kotlety zwinąć ciasno. Należy zwrócić uwagę żeby masło nie wystawało na zewnątrz kotleta.
Panierować najpierw w mące , potem w rozkłóconym jajku ( z dodatkiem przypraw ) a na końcu w bułce. Smażyć w głębokim tłuszczu na wolnym ogniu.

czwartek, 28 listopada 2013

Pstrąg w galarecie


Już niedługo Boże Narodzenie, jedną z moich propozycji na świąteczny stół jest pstrąg w galarecie.


Składniki:
2 świeże pstrągi
1 litr wody
4 łyżki octu
2 średniej wielkości marchewki
1/2 szt niezbyt dużego selera
1/2 por część biała
sól, pieprz w ziarenkach, 2 liście laurowe, 4 ziela angielskie
dodatkowo: żelatyna, zielony groszek

Sposób wykonania:
Do garnka wlałam wodę, dodałam pokrojoną w talarki marchewkę, seler, por, przyprawy, gotowałam przez 15 minut.
Pstrągi oczyściłam, umyłam, wyfiletowałam a następnie nadałam kształt w jakim je chciałam podać pomagając sobie patyczkiem do szaszłyków.
Gdy wywar się już ugotował wyciągnęłam z niego por i wlałam 4 łyżki octu. Włożyłam pstrągi, ( powinny być całe zakryte) gotowałam na wolnym ogniu przez 30 minut. Ryby wyciągnęłam, wyłożyłam na półmisek, dodałam ugotowaną marchewkę i zielony groszek. Odlałam 1/2 litra klarownego wywaru, zagotowałam, dodałam 3 łyżeczki żelatyny, dokładnie wymieszałam, żeby się rozpuściła. Galaretkę wystudziłam, tężejącą zalałam pstrągi.


niedziela, 24 listopada 2013

SZARLOTKA Z KASZĄ MANNĄ



składniki:

1 1/2 szklanki kaszy manny
1 1/2 szklanki mąki
1 szklanka cukru
1/2 kostki margaryny
1 kg jabłek
cynamon


Sposób wykonania:

Mąkę kaszę i cukier wymieszałam w misce. Jabłka obrałam, pokroiłam w plasterki. Tortownicę o średnicy 24 cm posmarowałam margaryną, posypałam bułka tartą. Na dno tortownicy dałam 1/3 sypkiej masy, 

poukładałam jabłka, posypałam cynamonem, 

czynność powtórzyłam. Wierz ciasta posypałam ostatnią częścią sypkiej masy, porozkładałam cząstki margaryny. 

Piekłam w temperaturze 180 stopni przez 40 minut, potem zmniejszyłam temperaturę do 150 stopni i na termoobiegu piekłam jeszcze przez 15 minut.

wtorek, 19 listopada 2013

Pyzy z mięsem

Pomimo tego, że są pracochłonne robię je dość często. Można je okrasić cebulką, lub boczkiem.


Składniki:
ciasto ziemniaczane:
800 gram ugotowanych ziemniaków
1500 gram surowych obranych ziemniaków
1 jajko
1 łyżka maki ziemniaczanej
1/2 szklanki mąki zwykłej
farsz:
500 gram przerośniętej łopatki
2 ząbki czosnku
mała cebula
przyprawy: sól, pieprz, majeranek


Sposób wykonania:
Mięso z łopatki zmieliłam, cebulkę obrałam, bardzo drobno posiekałam, czosnek obrałam przecisnęłam przez praskę. Do mięska dodałam sól, pieprz, czosnek, cebulkę i kilka łyżek wody, żeby mięsko nie było zbyt zbite, dokładnie wymieszałam.

Ugotowane ostudzone ziemniaki zmieliłam ( osobiście gotuję je dzień wcześniej ), surowe starłam na tarce o najdrobniejszych oczkach, partiami przekładałam na czystą ściereczkę i dokładnie wycisnęłam, dodałam do ugotowanych ziemniaków. sok z ziemniaków zlałam a skrobię która osadziła się na dnie naczynia przełożyłam do ziemniaków. Wbiłam jajko, wsypałam mąkę zwykłą i ziemniaczaną, dokładnie wymieszałam.
Ręce zwilżyłam wodą nabierałam porcje masy ziemniaczanej ( wielkości większej mandarynki ) rozplaszczałam je na dłoni. Na środek kładłam porcję mięsa zlepiłam formując podłużny  kształt. 
Do dużego owalnego naczynia wlałam wodę dodałam czubatą łyżkę soli zagotowałam. Pyzy gotowałam partiami po 6 sztuk, przez 12 do 15 minut od wypłynięcia na wolnym ogniu. Ugotowane wyjmowałam łyżką cedzakową. okraszałam podsmażaną cebulką.

sobota, 16 listopada 2013

sernik brzoskwiniowy

Zastanawiałam się jakie ciasto upiec w tym tygodniu. Na dobrą sprawę nie miałam ochoty na pieczone. Pomysł na sernik powstał podczas robienia zakupów. Wyszedł idealnie :)




 biszkopt:
5 jaj
1 szklanka cukru
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki cacao
1 łyżeczka proszku do pieczenia 

dodatkowo:
2 galaretki brzoskwiniowe
2 łyżeczki żelatyny
puszka brzoskwiń
1 kg serka waniliowego w wiaderku



sposób wykonania:

Białka ubić z cukrem, stopniowo dodawać żółtka ciągle ubijając. Wymieszać razem: mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną, cacao i proszek do pieczenia. Dodawać do ubitej masy delikatnie wymieszać łyżką. Wstawić do dobrze nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 180 stopni przez 20 minut. ( najlepiej do suchego patyczka )

Opakowanie galaretki wraz z żelatyną rozpuścić w szklance wody, wystudzić. Serek przełożyć do wysokiego naczynia, ubijać mikserem stopniowo dodając zimną galaretkę. Brzoskwinie odsączyć, pokroić w kostkę dodać do przygotowanej masy serowej. Wyłożyć na ostudzone ciasto. Włożyć do lodówki na około 2 - 3 godziny. Drugą galaretkę rozpuścić w 2 szklankach wody, wystudzić a gdy zacznie teżeć wylać na wierzch ciasta. Wstawić ponownie do lodówki najlepiej na całą noc.

środa, 13 listopada 2013

Nalewka miętowa

Jak powszechnie wiadomo nalewka miętowa jest doskonała na dolegliwości żołądkowe. Swoją nalewkę zrobiłam na spirytusie. Jest mocna można nawet powiedzieć, że bardzo mocna ale dobra.


Składniki:
4 gałązki mięty
4 łyżki cukru
2 szklanki wody
1/2 litra spirytusu

Sposób wykonania:
Wodę zagotowałam z cukrem, ostudziłam. Miętę umyłam, osuszyłam włożyłam do słoja i zalałam zimnym syropem wymieszanym ze spirytusem, zakręciłam i odstawiłam na miesiąc. Po miesiącu gałązki mięty wyciągnęłam. Nalewkę przelałam do butelki i odstawiłam na następne dwa miesiące.

poniedziałek, 11 listopada 2013

zebra



SKŁADNIKI:

5jaj
1 szklanka cukru
2 1/2 szklanki mąki pszenną
3 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka oleju
1 szklanka wody gazowanej
zapach
dodatkowo :
2 łyżki cacao
2 łyżki mąki

SPOSÓB WYKONANIA:

Jajka ubiłam z cukrem. dodałam olej, wodę i mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Ciasto przełożyłam do dwóch naczyń o takiej samej objętości. Do jednej części wsypałam mąkę, do drugiej cacao. Wymieszałam. Na blaszkę o średnicy 24x32 wyłożyłam papier. Na środek blaszki wlewałam naprzemiennie po 3 łyżki ciasta białego i 3 łyżki ciasta ciemnego. piekłam w temperaturze 180 stopni przez 40 minut.
( można też piec do suchego patyczka )



środa, 6 listopada 2013

racuchy jabłkowo rodzynkowe

Śniadanie, obiad, kolacja, podawane ze śmietaną lub posypane cukrem pudrem, racuchy jabłkowo rodzynkowe


Składniki:
  • 5 jaj
  • 2 szklanki mleka
  • 300 g mąki pszennej
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • sól
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • olej do smażenia
  • garść rodzynek
  • miękkie jabłka
Wykonanie:

Żółtka ubiłam z cukrem, mlekiem i mąką wymieszaną z proszkiem do pieczenia. 
W osobnym naczyniu ubiłam pianę ze szczyptą soli, dodałam do przygotowanego ciasta, delikatnie wymieszałam. Wsypałam sparzone, przestudzone  rodzynki. Jabłka obrałam, pokroiłam w plasterki, dodałam do ciasta. Wszystko razem ponownie wymieszałam. Na rozgrzaną patelnię wlewałam ciasto, smażyłam z obu stron na rumiano.


środa, 23 października 2013

ciastka orzeszki i nie tylko

Jako dzieci zajadaliśmy się orzechami robionymi przez ciocię ponieważ tylko ona miała patelnię do ich wypieku :) Potem podobną kupiła moja mama, jej patelnia miała nie tylko orzeszki ale i grzybki, muszelki i szyszki. Z czasem patelnia została zapomniana, jednak po latach wróciła do łask :)





Składniki:
1 szklanka cukru
4 szklanki mąki
kostka margaryny
3 jajka
1/2 łyżeczki sody
szczypta soli
zapach

Sposób wykonania:
Żółtka, cukier sodę i margarynę zagniotłam z trzema szklankami mąki.  Białka ubiłam na sztywno ze szczyptą soli, dodałam do ciasta, wymieszałam, wsypałam ostatnią szklankę mąki, ponownie wymieszałam. Wstawiłam do lodówki na 2 godziny. Z ciasta uformowałam niezbyt duże kulki, patelnię dobrze rozgrzałam z dwóch stron, upiekłam w niej ciasteczka.


 tak wygląda patelnia na ciasteczka :)



Ciasteczka nadziałam kremem.


niedziela, 20 października 2013

jajecznica z kaniami

Chyba już po raz ostatni  w tym sezonie byłam na grzybach. Z kań, które nazbierałam zrobiłam jajecznicę.

Składniki:
  • 2 duże kapelusze czubajka kania
  • 1 średnia cebula
  • 2  jajka
  • do smaku sól,pieprz
  • masło do smażenia
Sposób wykonania:

Cebulkę obrałam, pokroiłam w drobną kostkę. Kanie oczyściłam, umyłam rozdrobniłam. 


Na maśle podsmażyłam cebulkę, dodałam kanie i dusiłam kilka minut pod przykryciem. Na koniec wbiłam jajka i do prawiłam do smaku. Smażyłam aż jajko się ścięło.


wtorek, 15 października 2013

Naleśniki z miodem i malinami

Jakiś czas temu, podczas mojej nieobecności syn robił naleśniki. Na każdego naleśnika położył łyżeczkę dżemu malinowego, całość polał miodem. Jak na pierwszy raz uważam, że super :)

Składniki:
250 g mąki
3 jaja
1 szklanka mleka
1 szklanka wody
2 łyżki stopionego masła
pół łyżeczki cukru
szczypta soli
łyżeczka proszku do pieczenia 

Sposób wykonania:
Żółtka oddzielić od białek, utrzeć z cukrem. Stopniowo dodawać mleko i mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Odstawić na kilka minut. Dodać letnią wodę i stopione masło, wymieszać. Na koniec ubić piane z białek, delikatnie połączyć z masą. Usmażyć niezbyt duże rumiane naleśniki. Polać miodem.


poniedziałek, 14 października 2013

grzybowe kotleciki

Swoje kotleciki zrobiłam z przewagą grzybów blaszkowych.

Składniki:
500 gram ugotowanych grzybów leśnych
2 jajka
5 łyżek bułki tartej
1 cebula
przyprawy: sól, pieprz
olej do smażenia
bułka tarta do obtoczenia kotletów

Sposób wykonania:
Ugotowane , wystudzone grzyby leśne zmieliłam maszynką z sitkiem o grubych oczkach. Cebulkę pokroiłam w kosteczkę, podsmażyłam na odrobinie oleju, dodałam do grzybów. Wbiłam jajka, wsypałam bułkę tartą, wymieszałam doprawiając solą i pieprzem. Uformowałam owalne kotleciki. Smażyłam na rozgrzanym oleju uprzednio obtoczone w bułce tartej na złocisty kolor.

sobota, 12 października 2013

Ciastka z maszynki

Pamiętam jak robiła je moja mama, nie z kilograma mąki, ale z dwóch. Potem chowała je przed nami "zamknięte w słoikach", żeby skruszały, ciasteczka znikały, lub słoik z ciasteczkami. Zgonić było na kogo - była nas czwórka :)

składniki:

1 kg mąki
1 kostka margaryny
1 szklanka cukru
3 jajka
4 łyżki śmietany
2 łyżki smalcu
2 łyżeczki proszku do pieczenia

Sposób wykonania:

Mąkę przesiać do miski razem z proszkiem do pieczenia. Dodać pokrojoną w kostkę margarynę, smalec,wszystko posiekać nożem. Dodać żółtka, śmietanę, cukier i zagnieść gładkie ciasto. Ciasto owinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na co najmniej godzinę.
Schłodzone ciasto przepuścić przez maszynkę, odkrajać ciasteczka.

Ułożyć je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Piec ok. 20 minut w 180 stopniach, przełączyć na termoobieg i piec jeszcze przez 5 minut.


czwartek, 10 października 2013

porterówka - nalewka z piwem




Składniki:
2 piwa porter
1/2 szklanki cukru
1 cukier waniliowy
200 ml spirytusu 

Sposób wykonania:
Do garnka wlewamy piwo, dodajemy cukier i cukier waniliowy, podgrzewamy aż się rozpuści, studzimy. Do tak przygotowanego, zimnego syropu wlewamy spirytus, mieszamy, rozlewamy do butelek. Odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne, chłodne miejsce.

środa, 9 października 2013

maślaki w occie

Przepis zalewy powinien wystarczyć na  6 ćwiartkowych słoiczków grzybków.

Składniki:
maślaki
cebula
Zalewa:
1 szklanka octu
1/2 szklanki cukru
1 łyżeczka soli
1 litr wody
5 - 6 ziarenek ziela angielskiego
pieprz w ziarenkach

Sposób wykonania:
Maślaki obrać, umyć obgotować.
Z wody, octu, cukru i soli przygotować zalewę. 
Grzyby przełożyć do słoików nie więcej niż na 3/4 wysokości. Cebulę obrać pokroić w piórka, posypać na wierz na maślaki. Do każdego dodać ziarenko ziela angielskiego i kilka ziarenek pieprzu. Zalać gorącą zalewą. Słoiki szczelnie zamknąć. pasteryzować przez 15 minut. Studzić przewrócone do góry dnem.


wtorek, 8 października 2013

kasza manna na rosole

Delikatna zupka dla maluszka. Można ją wzbogacić dodając ugotowaną, pokrojoną drobno pierś drobiową.


Składniki:
  • porcja rosołowa
  • włoszczyzna ( por, seler, pietruszka, marchewka )
  • sól, pieprz, listek laurowy, ziele angielskie,
  • 5 - 6 łyżek kaszy manna
  • natka pietruszki do posypania
Sposób wykonania:
Porcje rosołową umyłam, zalałam wrzącą woda, dodałam włoszczyznę, listek laurowy, ziele angielskie i sól. Gotowałam na wolnym ogniu przez 1,5 godziny. Po tym czasie wyciągnęłam porcję i włoszczyznę. Do tak przygotowanego rosołku wsypałam kaszę mannę i szybko zamieszałam, żeby nie było grudek. Gotowałam przez około 5 - 7 minut. Dodałam pokrojoną marchewkę i natkę pietruszki. Doprawiłam do smaku.


Żeby była gęściejsza można dodać więcej kaszy manny.