wtorek, 12 stycznia 2016

Szczupak nadziewany - faszerowany

 Składniki:
1 kg sprawionego szczupaka
½ por
2 średnie marchewki
¼ selera
1 pietruszka
listek laurowy
ziele angielskie
sól
ząbek czosnku
Farsz:
2 ugotowane pokrojone w kostkę jajka
100 gram sera żółtego pokrojonego w kostkę
1 niezbyt duża oczyszczona i pokrojona w kostkę czerwona papryka
2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
1 jajko surowe jajko
sól, pieprz 
Dodatkowo:
białko jaja, żelatyna, ocet
Sposób wykonania:
W garnku zagotowałam wodę, dodałam rozdrobnione warzywa, sól, pieprz w ziarenkach, liść laurowy, ziele angielskie, ząbek czosnku, gotowałam na wolnym ogniu przez 15 minut.
Ze szczupaka ostrożnie usunęłam kręgosłup i boczne ości. Tuszkę natarłam solą i pieprzem, odstawiłam na 30 minut. Składniki farszu wymieszałam przyprawiłam solą i pieprzem , napełniłam jamę brzuszną ryby dokładnie spięłam wykałaczkami. Nadzianą rybę ściśle zawinęłam w ściereczkę, ułożyłam w brytfanie zalałam wcześniej przygotowanym wywarem warzywnym. ( ilość wywaru taka , by przykrywała całą rybę ). Gotowałam na wolnym ogniu przez jedną godzinę. Rybę wyjęłam z wywaru wystudziłam odwinęłam ze ściereczki, przełożyłam na 2 godziny do lodówki. Gdy już dobrze stężała szczupaka pokroiłam w dzwonka. Wyciągnęłam wszystkie małe ości, które były wyczuwalne ( pod palcem ) na grzbiecie ryby. Dzwonka ryby ułożyłam na głębokim półmisku.
Litr wywaru w którym gotowała się ryba zagotowałam dodałam łyżkę octu i roztrzepane białko jaja, na wolnym ogniu ciągle mieszając doprowadziłam do wrzenia. Przecedziłam przez gęstą gazę. Ponownie zagotowałam, wyłączyłam, dodałam 5 łyżeczek żelatyny, dokładnie wymieszałam, przestudziłam, zalałam rybę.
            Przed podaniem dzwonka ryby wyciągnęłam z galaretki a galaretkę rozdrobniłam.
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz